Bawełna
To włókno pochodzenia naturalnego. Jest wytrzymała i przewiewna, dzięki czemu skóra w niej swobodnie oddycha, bardzo dobrze sprawdza się u osób ze skłonnością do podrażnień skóry. Dodatkowo jej higroskopijność sprawia, że nie czujemy nieprzyjemnego uczucia wilgoci. Jest idealną tkaniną dla osób rozpoczynjących swoją przygodę z szyciem.
Proces krojenia, o czym warto pamiętać:
Tkaniny bawełniane przed skrojeniem warto jest poddać dekatyzowaniu, by ochronić je przed skurczeniem się po szyciu i naszym zmarnowanym czasie pracy. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu krawędzi materiału przed strzępieniem się, w czym pomoże nam szew owerlockowy, zwany też szwem obrzucającym. Dużym ułatwieniem jest to, że tkaniny gładkie możemy spokojnie kroić, nie przestrzegając kierunku nitki (części materiału mogą być łączone brzegami w dowolny sposób), co jest odwrotne w przypadku materiałów z jednostronnym wzorem, gdzie musimy zwracać dużą uwagę na to, by dolne brzegi wskazywały ten sam kierunek.
Szycie:
Przy szyciu musimy pamiętać o jednej zasadzie: im cieńsze tkaniny takie jak np. batyst, tym cieńsza musi być nić, której będziemy używać (60-70) oraz drobniejszy ścieg (ok. 2mm). Przy grubych i sztywnych tkaninach użyjemy grubszej igły, jak i ściegu, do szycia dżinsu potrzebujemy specjalnej igły.
Prasowanie i pielęgnacja:
Wszystkie farbowane bawełny należy prać w niższych temperaturach, by zapobiec wyblaknięciu ich kolorów, w tym celu powinniśmy używać delikatnych środków piorących bez wybielaczy. Przy prasowaniu bawełny najlepiej sprawdzi się żelazko z generatorem pary, jednak zawsze przed prasowaniem warto jest zrobić mały test na brzegu materiału.
Wełna
Wełna to włókno pochodzenia zwierzęcego uzyskiwanym z sierści owiec, kóz, lam i innych. Ze względu na budowę ma bardzo dobrą zdolność wchłaniania wody i utrzymywania w sobie dużej ilości wilgoci. Higroskopijność wełny jest jedną z najwyższych wśród włókien, odseparowując wilgoć od naszej skóry, znacznie polepsza właściwości higieniczne wyrobów. Dzięki swojej elastyczności wełna prawie się nie gniecie.
Proces krojenia:
Przed przystąpieniem do pracy wełniane tkaniny należy dokładnie wyprasować z lewej strony, najlepiej z użyciem pary. Pamiętajmy też o tym, że większość tkanin wełnianych posiada swój kierunek włosa, który możemy sprawdzić, przesuwając dłonią po materiale. Jeżeli spotkamy się wtedy z lekkim oporem jest to, tzw. "pod włos". Układając części wykroju na materiale, należy zwrócić uwagę, by jego dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę, a włos układał się z góry w dół.
Szycie:
Do szycia wełnianych tkanin najlepiej użyć uniwersalnych nici poliestrowych oraz uniwersalnej igły o grubości od 80 do 90. Długość ściegu zależy od rodzaju materiału: cienki materiał szyjemy drobnym ściegiem (ok. 2-2,5 mm), a grubsze (ok. 2,5-3 mm).
Prasowanie i pielęgnacja:
Wełnę prasujemy jedynie na lewej stronie, jeśli zachodzi jednak potrzeba wyprasowania jej z prawej strony, robimy to wyłącznie przez ściereczkę. Jeśli chodzi o pranie, takie rzeczy jak płaszcze, żakiety, spodnie najlepiej jest oddać do czyszczenia. Wełnę pierzemy na delikatnych ustawieniach do 30*C z użyciem specjalnych środków piorących.
Kaszmir
Jest wytwarzany z wełny kóz kaszmirskich, żyjących w wysokich partiach Himalajów. Kaszmir jest bardzo sprężysty, co jest jego dużą zaletą, ponieważ dzięki temu wyroby stworzone z niego się nie gniotą. Ma bardzo miękki i delikatny chwyt, a do tego jest bardzo lekki i ciepły. Na plus jest również to, że dprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu w kaszmirowych swetrach się nie pocimy, materiał ten nie gryzie i jest bardzo przyjemny w dotyku. Kaszmir posiada charakterystyczny połysk, który dodaje mu elegancji. Tkanina ta jest wymagająca i nie jest zbyt dobra dla osób, które dopiero zaczynają szyć.
>Proces krojenia:
Przed przystąpieniem do krojenia, tkaninę należy lekko przeprasować z lewej strony. Musimy pamiętać również o linii włosa, ponieważ kaszmir kroi się nie "pod włos", ale "z włosem". Jeśli nie chcemy pomylić się z kierunkiem włosa, na lewej stronie możemy lekko strzałką zaznaczyć sobie jego kierunek. Układając części wykroju na materiale, należy zwrócić uwagę, by jego dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę, a włos układał się z góry w dół.
Szycie:
W tym przypadku nie wymaga się specjalnych igieł i nici. Do szycia możemy użyć uniwersalnych nici poliestrowych oraz uniwersalnej igły o grubości od 80 do 90. Długość ściegu zależy od rodzaju materiału.
Prasowanie i pielęgnacja:
Ubrania ze 100% kaszmiru powinno prać się chemicznie. Można go wyprać ręcznie w letniej wodzie osiągającej max. 20*C, unikając mocengo tarcia. Najlepiej delikatnie obracać materiał w misce, nie gniotąc go i nie uciskając. Nie powinno się używać klasycznych środków chemicznych, najlepiej sprawdzą się tu kosmetyki dla dzieci. Kaszmirowych wyrobów lepiej nie prasować zwykłym żelazkiem, a naawet j całkowicie tego unikać, ponieważ możemy go zniszczyć. Jednak jeśli już naprawdę tego potrzebujemy najlepiej wyprasować kaszmir za pomocą pary, wciąż zachowując przy tym ostrożność.
Moher
Moher to wełna pozyskiwana z sierści kóz angorskich. Posiada delikatny chwyt, a jego włókna wyróżniają się bardzo dużym i naturalnym połyskiem, są długie, miękkie, bardzo delikatne i trudne w pielęgnacji. Moher jest łatwy w farbowaniu.
Proces krojenia:
Przy krojeniu pmiętajmy o tym, że moher jest włóknem delikatnym, warto więc jest zachować ostrożność robiąć jego wykrój. Tak jak w przypadku większości wełnianych materiałów trzymamy się zasady krojenia "z włosem". Układając części wykroju na materiale, należy zwrócić uwagę, by jego dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę, a włos układał się z góry na dół.
Szycie:
Przy moherze nie wymaga się używania specjalnych igieł i nici. Do szycia możemy użyć uniwersalnych nici poliestrowych oraz uniwersalnej igły o grubości od 80 do 90. Długość ściegu zależy od rodzaju materiału
Prasowanie i pielęgnacja:
Moheru nie powinno zbyt długo się moczyć. Należy go delikatnie wypłukać i delikatnie położyć na płasko (nie wieszać!), bez pocierania. Włókna moherowe są bardzo delikatne, nie powinno się ich prać w gorącej wodzie, a ciepłej. Moheru nie należy prasować po stronie gdzie są włoski, ponieważ możemy je zniszczyć . Nie suszyć na suszarkach.
Poliester
Polietsry to syntetyki, które nie powstają w sposób naturalny. Ze względu na swoją budowe, jest on bardzo trwałym materiałem, nie blaknie na słońcu, więc kolor jest zachowany na dłużej. Dobrze chroni przed wiatrem i jest odporny również na wilgoć, pleśń oraz grzby. Usunięcie plamy z tego materiału to żaden proble. Nie gniecie się i zachowuje swoją sprężystość. Dodatkowo jest prosty w utrzymaniu. Poliester jest łatwy w farbowaniu i możemy przy tym uzyskąć piękne i trwałę kolory.
Prasowanie i pielęgnacja:
Poliester możemy prać w wysokich temperaturach ok. 60*C, a płukać w chłodnej, nie przejmująć się tym, że się skurczy lub porwie. Ubrania z poliestru nie gniotą się tak jak te z włókien naturalnych, więc jeśli syszymy jest rozwieszone na suszarce często praswanie staję się zbędne i go nie potrzebujemy.
Acetat
Jest to przetworzone włókno celulozowe. Tkaniny z acetatu są lekkie, oddychające, pochłaniające wilgoć, posiadją one zbitą strukturę, co czyni je idealnym materiałem na szycie podszewek ubrań.
Prasowanie i pielęgnacja:
Zaleca się by wyroby z tego materiały oddawać jednak do pralni chemicznej, ponieważ włókna tej tkaniny bardzo dobrze znoszą czyszczenie chemiczne. Przy prasowaniu by uniknąć trwałego zniszczenia acetatu, musimy pamiętać, by maksymalna temperatura żelażka nie przekraczałą 120*C
Poliamid
Jest to włókno syntetyczne. Jest to materiał bardzo wytrzymały, a prz tym i lekki. Jest odporny na bakterie i grzyby. Idelany na stroje kompielowe, wykorzystuje sie też go do szycia wyskoiej jakości strojów sportowych.
Prasowanie i pielęgnacja:
Poliamid jest wrażliwy na ciepło, dlatego najlepiej prasowac go na lewej stronie w niskich temperaturach. Podobnie będzie z praniem, na lewiej stronie w niezbyt wysokich temperaturach.
Akryl
Jest to włókno syntetyczne, posiadajace brdzo sprężyste włókna, co wpływa na to, że materiał ten nie gniecie się i jest on łatwy w pielęgnacji. Akryl to jedna z najczęściej spotykanych alternatyw dla wełny, nie uczula, więc idealnie nadaje się dla osób z alergią, które w swojej szafie również chciałby mieć jakąś rzecz wełno podobną. Nie auakują go bakterie, grzyby i mole. Kolejną jego zaleta jest to, że jest odporny na działanie romieni słonecznych.
Prasowanie i pielęgnacja:
Akryl tak naprawdę nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Może on być wrażliwy na ciepło zarówno podczas prania, jak i prasowania, więc jedyne o czym musimy pamiętać to, to by akryl prać w niskiej temperaturze z użyciem delikatnych środków piorących.
Len
Jest to tkanina pochodzenia naturalnego, wytwarza się go z rośliny o tej samiej nzawie. Len śiwetnie przepuszcza powietrze, odporwadza ciepło i pochłania wilgoć, więc jest on idealnym materiałem do wyboru na letnią sukienkę czy spodnie. Jest antyalergiczny, i bardzo wytrzymały, posiada duzą odporność na postawanie przetarcia i rozciągnięć.
Proces krojenia:
Jednobarwny len tak jak w przypadku bawełny możemy kroić nie zarwacając żadnej uwagi na kierunek, ponieważ donle brzegi mogą być skierowane w górę i w dół, nie robiąc nam przy tym wiekiej różnicy. W przpadku tkanian wzorzystych powinniśmy zwrócić uwagę na to czy ma on jednak kierunek, ponieważ wszystkie częsci póżniej musimy ułożyć tak by ich dolne brzegi były skierowane w dół.
Szycie:
Do szycia lun używa się nici poliestrowych i cienkiej igły (70-80), do grubszego warto zaopatrzyć się w igłe o grubości nawet do 90. Długość ściegu będzie zależała od grubości materiału, cienki len szyje się drobnym ściegiem (ok. 2mm), a grubszy dlugi (ok. 3mm).
Praswoanie i pielęgnacja:
Len spokojnie można prasować w wysokich temperatureach, jednak zawsze powinno się to robć przez wilgotną ściereczkę. Najelepiej użyć do tego żelazka z generatorem pary. Do prania zaleca się użycia wyłącznie łagodnych środków czyszczących oraz chłdnej lub ciepłej temperatury max do 40*C.
Jedwab naturałny
Jak nazwa sama wskazuje jest on pochodzenia naturalnego, wytwarzany z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Materiał ten posiada dużą odporność na rozciąganie, pleśń i roztocza. Dodatkowo cechuje się wysoką higroskopijnośią i bardzo dorbym zatrzymywaniem ciepła. Jest to tkanina bardzo delikatna dla skóry, więc idealnie nadaje się dla alergików. Dużą zaletą jest również to, że jedwab nie jest łatwopalny.
Proces krojenia:
Przystępując do krojenia jedwibiu, musimy dokładnie rozłożyć i wyprasować linię złożenia beli materiału, ponieważ zgięcie to nie zniknie nawet po późniejszym praniu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, musimy ominać te miejsca przy układaniu naszych papierowych wykrojów.
Szycie:
Tkaniny jedwabane możemy szyć uniwersalnymi igłami (grubość 70 lub 80). Jednak, jeśli szyjemy coś z delikatniejszego jedwabiu w tym przypadku, lepiej sprawdzi się cieńsza igła. Ważne jest również, by igły miały ostry i gładki czubek, ponieważ możemy narazić nasz materiał na zniszczenie. Szyjemy uniwersalnymi nićmi poliestrowymi, a ścieg którego będziemy używać powinien wynośić od 2mm do 2,5 mmm.
Prasowanie i pielęgnacja:
Jedwab prasuje się na sucho, ponieważ woda może sprawić, że na naszym materiale powstaną plamy, zawsze prasujemy go na lewej stronie. Jedwab najlepiej jest oddać do profesjonalnego czyszczenia, jeśli podejmujemy się tego zadania samodzielnie, musimy ograniczyć się do prania ręcznego. Pamiętajmy o tym, by nie prać jedwabiu w zwykłych środkach czyszczących, ważna jest też tu temperatura wody. Jedwab pierzemy w zimnej lub delikatnie ciepłej wodzie, nigdy nie w gorącej. Nie wolno go wykręcać, wirować i suszyć w suszarce, a przede wszystkim unikać suszenia na słońcu.
Wiskoza
Wiskoza jest klasyfikowana jako materiał sztuczny, mimo że uzyskuje się ją z surwoca roślinnego. Jest bardzo przyjemnym w dotyku i przewiewnym materiałem, największą zaletą wiskozy jest jej higroskopijność, więc ubrania z wiskozy to świetna opcja na lato. Dodatkowo wiskoza jest hipoarelgiczna, więc dobrze sprawdzi się u osób z alergią. W zależności od wykończenia może świetine imitować zarówno wełne oraz jedawb, tka więc możemy z niej uszyć większość garderoby. Materał ten nie jest dobry dla osób, które dopier rozpoczynają swoją przygodę z szyciem.
Proces krojenia:
Przed rozpoczęciem pracy, wiskozę najlepiej jest poddać procesowi dekatyzacji. Ważne jest również, by zabezpieczyć krawędź materiały przed strzępieniem się szwem overlockowym. Przy kojeniu pamiętajmy też o tym by dolne brzegi materiały z jednostronnym wzorem, wskazywały ten sam kierunek.
Szycie:
Do szycia wiskozy najlepiej użyć igieł uniwersalnych, oczywiście wraz z gramaturą materiału zmieni się również grubość igły. W ten sam sposób będzię sę również zmieniałą wielkość ściegu. Do szycia używamy nici poliestrowych oraz uniwersalnej stopki.
Prasowanie i pielęgnacja:
Wiskoza to delikatna tkanina, więc nie może być prasowana w wysokich temperaturch. Najlepiej jest ustawić żelazko na maksymalnie śrdnią lub niską temperaturę. Prasujemy zawsze na lewiej stronie, nie dociskając mocno żelazka. Wiskozy nie wolno prać w dużych temperaturach, zalecana to 30*C, ponieważ nasze ubrania z wiskozy mogą ulec skuczeniu. Wiskoze najlepiej jest suszyć na płasko.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.